Ile filiżanek kawy dziennie? Maksymalna dawka

Ile filiżanek kawy można wypić jednego dnia?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, a dla niektórych jest stałym elementem codziennego życia. W rzeczywistości wielu z nas nie może sobie odmówić filiżanki gorącej czarnej kawy, aby dobrze zacząć dzień przed pójściem do pracy, podczas gdy dla innych kawa jest jednym z głównych sposobów na towarzyskie spotkania. A jeśli prawdą jest, iż smak i aromat kawy upaja zmysły, to w ten sam sposób kawa może przynieść korzyści dla naszego organizmu.

Właśnie z tego powodu Ariete zdecydowało się zainaugurować swoją Kawiarnię, wirtualną przestrzeń całkowicie poświęconą sztuce kawy, ale również proponującą wiele ekspresów do kawy w katalogu, z różnymi modelami odpowiednimi dla najbardziej różnorodnych przygotowań i podniebień. Ale ile filiżanek kawy powinno się wypijać dziennie, aby korzystać z jej właściwości? I ile jest kofeiny w kawie w zależności od jej rodzaju? Odpowiedzi znajdziesz w tym dogłębnym opracowaniu stworzonym wspólnie z ekspertami z Ariete, którzy od lat są miłośnikami dobrej włoskiej kawy.

Kofeina: efekty i korzyści dla organizmu

Zanim zrozumiemy, ile filiżanek kawy dziennie jest zalecane dla naszego ciała, warto zrozumieć, jakie są efekty i korzyści płynące z kofeiny, głównego składnika aktywnego kawy. Jest to alkaloid obecny w kawie w zmiennych ilościach, ale również w równie powszechnych produktach spożywczych, takich jak czekolada i herbata. Jej moc jest dość dobrze znana: poprzez stymulowanie układu nerwowego wpływa na aktywność mózgu i energetyzuje cały organizm. Dlatego istotnym jest wiedzieć ile kofeiny zawiera kawa, aby dostosować jej dzienną ilość do naszej diety. Oczywiście, na tę ilość wpływa wiele zmiennych - które wkrótce omówimy - ale na szczęście można obliczyć przybliżoną liczbę dla najczęstszych rodzajów kawy.

Ile kofeiny zawiera kawa?

Picie odpowiedniej ilości kawy dziennie oznacza dostarczanie sobie tylko energetyzującego efektu napoju, unikając nadmiaru który może mieć negatywny wpływ psychologiczny i fizyczny w dłuższej perspektywie. Jak już wspomnieliśmy, ustalenie ile kofeiny zawiera kawa, wiąże się z uwzględnieniem czynników takich jak odmiana i pochodzenie kawy, metoda ekstrakcji, stopień zmielenia proszku lub palenia ziaren, a także jakość i temperatura użytej wody. Jednakże, dietetycy i eksperci od kawy zdołali ustalić średnie ilości dla typów kawy, które są zwykle spożywane, takich jak kawa espresso, przygotowana w kawiarkach , kawa w kapsułkach i kawa amerykańska. Przyjrzyjmy się im szczegółowo aby ustalić, ile filiżanek kawy dziennie powinniśmy pić, w zależności od naszego ulubionego rodzaju.

Kofeina: efekty i korzyści dla organizmu

Zanim zrozumiemy, ile filiżanek kawy dziennie jest zalecane dla naszego ciała, warto zrozumieć, jakie są efekty i korzyści płynące z kofeiny, głównego składnika aktywnego kawy. Jest to alkaloid obecny w kawie w zmiennych ilościach, ale również w równie powszechnych produktach spożywczych, takich jak czekolada i herbata.

Jej moc jest dość dobrze znana: poprzez stymulowanie układu nerwowego wpływa na aktywność mózgu i energetyzuje cały organizm. Dlatego istotnym jest wiedzieć ile kofeiny zawiera kawa, aby dostosować jej dzienną ilość do naszej diety. Oczywiście, na tę ilość wpływa wiele zmiennych - które wkrótce omówimy - ale na szczęście można obliczyć przybliżoną liczbę dla najczęstszych rodzajów kawy.

Kofeina w kawie espresso

Zazwyczaj, pijąc filiżankę espresso spożywamy od 25 do 35 ml kawy, która z kolei zawiera między 50 a 80 mg kofeiny. Espresso, będąc kawą najbardziej lubianą przez Włochów, reprezentuje jeden z rodzajów najbogatszych w kofeinę, na tyle, że niektóre szczególne mieszanki mogą nawet osiągnąć 100 mg kofeiny na filiżankę. Wynika to z drobniejszego mielenia, które uwalnia większe ilości substancji czynnej.

Kofeina w kawie przygotowywanej w kawiarce

Filiżanka kawy z kawiarki jest zazwyczaj większa niż filiżanka w barze i może zawierać do 50 ml kawy. W tym przypadku stężenie kofeiny wynosi około 120 mg, także z powodu dłuższego czasu ekstrakcji, gdy kawa jest przygotowywana w domu.

Kofeina w kapsułkach lub w saszetkach

Wiele osób przyzwyczaiło się do spożywania kawy przygotowanej w kapsułkach lub w saszetkach, zarówno ze względu na większą wygodę i szybkość, jak i dlatego, że ta wariant zawiera mniejszą ilość kofeiny niż inne. Średnio kapsułka zawiera między 50 a 70 mg kofeiny, chociaż niektóre odmiany kawy osiągają nawet 80 mg na kapsułkę.

Kofeina w kawie amerykańskiej

Nie ma ich wielu, ale wielbicieli kawy amerykańskiej też istnieją we Włoszech. Napój jest zdecydowanie bardziej wodnisty niż espresso czy kawa przygotowana w moka, ale w rzeczywistości ilości kofeiny nie są tak różne. W rzeczywistości należy wziąć pod uwagę, że kawa amerykańska jest podawana w filiżankach o pojemności około 250 ml, w których zawartość kofeiny wynosi około 150 mg.

Ile filiżanek kawy można wypić dziennie?

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), organizm jest w stanie przyjąć od 200 do 400 mg kofeiny dziennie bez żadnego problemu, w zależności od rozmiarów i ogólnego stanu zdrowia osoby. Jest to liczba, która przekłada się na około 3 lub 4 filiżanki kawy dziennie; ilość ta jest idealna, aby docenić wszystkie korzystne właściwości kawy i zawartej w niej kofeiny, bez ryzyka negatywnego wpływu na nasze zdrowie.