Roztocza: jak je rozpoznać i wyeliminować

Jak uniknąć inwazji roztoczy?

W ostatnich latach, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, roztocza ponownie stały się prawdziwym koszmarem. Te małe nocne owady żywią się ludzką krwią, zakłócając nasz sen i sprawiają że cały czas jesteśmy niespokojni w naszych domach. Inwazje roztoczy są dość powszechne w polskich gospodarstwach domowych. Poruszają się powoli, ale szybko się rozmnażają; samica może złożyć od 200 do 300 jaj w mniej niż miesiąc. Dlatego ważnym jest, aby nauczyć się rozpoznawać roztocza i czy są one obecne w naszym domu. W tym przewodniku firmy Ariete zbadamy najlepsze strategie ich trwałej eliminacji i co najważniejsze, jak wykorzystać moc pary, aby zapobiec potencjalnej inwazji roztoczy.

roztocza jak je rozpoznać i wyeliminować

Roztocza: jak je rozpoznać?

Jak już wspomniano, roztocza to małe nocne owady, które żywią się krwią ludzi i niektórych zwierząt. Często określa się je mianem pasożytów, ponieważ gryzą swoje ofiary podczas snu, pozostawiając na skórze małe, często swędzące bąble. Można je rozpoznać przede wszystkim po kolorze, zwykle brązowym lub czerwonym, oraz po ich niewielkim rozmiarze, od 1 do 7 milimetrów długości. Są bezskrzydłe, płaskie i owalne, mają tendencję do ukrywania się w pęknięciach i szczelinach, jak również i w materacach. Materace w naszych domach (również te, na których śpimy) są szczególnie atrakcyjne dla powszechnych roztoczy, a mianowicie Cimex lectularis i Cimex hemipterus. Pierwsza odmiana częściej występuje w łagodnym klimacie o umiarkowanych temperaturach, podczas gdy druga jest bardziej rozpowszechniona w klimacie tropikalnym.

Roztocza: Jak rozpoznać, czy są w naszym domu?

Roztocza: Jak rozpoznać czy są w naszym domu?

Przed zbadaniem skutecznych środków zaradczych na roztocza, ważnym jest, aby zidentyfikować charakterystyczne oznaki w celach ustalenia czy owady te są rzeczywiście obecne w naszym domu. Pierwszą oznaką mogą być małe, czerwone lub fioletowawe bąble na naszej skórze po przebudzeniu. Konsekwencje ukąszeń roztoczy mogą się znacznie różnić w zależności od osoby, a objawy mogą pojawić się nawet 10 dni po ukąszeniu. Po drugie, inwazja roztoczy może stać się faktem, jeśli zaczniemy zauważać obecność ich odchodów. Roztocza pozostawiają niewielkie ciemne odchody, podobne do maleńkich kropek, zarówno na materacu, jak i na prześcieradłach. Dodatkowo możemy znaleźć białe jaja lub małe puste skorupki jaj w szwach materaca, szafach i rogach sypialni, a także małe plamy krwi na prześcieradłach i poduszkach po bezwiednie zgniecionych roztoczach.

Roztocza: jak ich się pozbyć

Trwałe wyeliminowanie roztoczy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, ale wymaga systematycznego podejścia i odpowiednich narzędzi, a także czasu i cierpliwości. Przede wszystkim kluczowym jest oczyszczenie opanowanych przez roztocza miejsc poprzez wypranie w wysokich temperaturach pościeli i odzieży używanej do spania. Później należy dokładnie odkurzyć całe pomieszczenie, zwracając uwagę na szczeliny w meblach i ścianach. Dla wielu osób eksterminacja roztoczy może być skuteczna tylko poprzez wybór zabiegów chemicznych z użyciem określonych środków owadobójczych lub nawet poprzez szukanie profesjonalnej pomocy. W rzeczywistości mamy dziś możliwość pozbycia się pluskiew w bardziej opłacalny i przyjazny dla środowiska sposób, dzięki sile pary wodnej, która jest niezbędna do zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się roztoczy.

Roztocza i para wodna : Jak im zapobiegać dzięki Ariete Solutions

Utrzymywanie materaca w czystości i odkażanie go za pomocą pary, jednego z najskuteczniejszych sposobów, jest niezbędne. Para to całkowicie naturalna metoda działająca dzięki wysokiej temperaturze osiąganej przez wodę; pomaga to wyeliminować wszelkie mikroorganizmy wewnątrz materaca. Ariete dobrze o tym wie, dlatego w swojej linii urządzeń parowych posiada wielofunkcyjny pistolet parowy Vaporì Jet. Dzięki bogatemu zestawowi akcesoriów, Vaporì Jet pozwala nam szybko dezynfekować przestrzeń domową, w tym materace, tworząc bezpieczne środowisko dla całej rodziny. Para zapewnia pełną higienę, eliminując 99,9% zarazków i bakterii, całkowicie naturalnie, bez potrzeby stosowania dodatkowych detergentów chemicznych oprócz zwykłej wody z kranu. Używając szczotki z dołączoną ściereczką, możemy zdezynfekować tkaniny materaca za pomocą pary, zapobiegając inwazji roztoczy. Alternatywnie, możemy wybrać bardziej wszechstronne urządzenia, które działają zarówno jako odkurzacze parowe, jak i mopy parowe do dezynfekcji materaca i całej sypialni. Przykładem jest XVapor Deluxe, wyposażony w liczne akcesoria do czyszczenia praktycznie wszystkich powierzchni w domu, naturalnie wykorzystując odkażającą moc pary.

Roztocza i para wodna : Jak im zapobiegać dzięki Ariete Solutions>>> Sprawdź ofertę naszych doskonałych urządzeń parowych! <<<