Historia kawy: Kto wynalazł ekspres do kawy?

Kultura picia kawy we Włoszech

Kawa stanowi dla Włochów prawdziwy styl życia, zwłaszcza espresso, które teraz dociera do naszych domów dzięki nowoczesnym i wyrafinowanym ekspresom do kawy. Ariete, spośród ich wielu małych urządzeń, oferuje różne modele z akcesoriami i funkcjami, aby zapewnić nam aromatyczną filiżankę gorącej czarnej kawy za każdym razem.
Ale kto wynalazł kawę taką, jaką ją znamy dzisiaj? I kto wynalazł ekspres do kawy? Odkryjemy to razem w tym badaniu, cofając się w czasie, analizując pierwsze maszyny w historii, ich ewolucję i różnice w stosunku do dzisiejszych maszyn.


Historia kawy

Kto wynalazł ekspres do kawy?

Wszyscy delektujemy się kawą o poranku lub w południe gdy dodaje nam energii; i to w tak wielu odmianach, że nie sposób nie zadowolić każdego podniebienia. Ale kto wynalazł kawę? Odpowiedź ginie w pomroce dziejów, jednak historycy ujawniają wspominki do napoju energetycznego bardzo podobnego do kawy w dokumentach z 900 r. n.e. - tego samego napoju, który przekroczył ocean, aby zostać docenionym i powszechnie spożywanym w Europie i na całym świecie.

Pewne jest, że pierwszy patent na ekspres do kawy pochodzi z 1884 roku i jest przypisywany turyńskiemu przedsiębiorcy Angelo Moriondo. Przewidywał on zwiększenie przychodów swojej firmy hotelarskiej poprzez zbudowanie maszyny do prostego i niemal natychmiastowego przygotowywania tego napoju. Projekt został zaprezentowany na Expo w Valentino, gdzie publiczność entuzjastycznie przyjęła tę oto alternatywną metodę przygotowywania kawy w zaciszu domowym.

Z biegiem lat kilka wybitnych osobistości z branży restauracyjnej dokonało znaczących zmian w pierwszym ekspresie do kawy. Jednak zasługa jego uprzemysłowienia przypada Luigiemu Bezzerze, który w 1901 roku uzyskał pierwszy ze swoich patentów mających na zawsze zrewolucjonizować światową scenę kulinarną.


Ewolucja ekspresu do kawy

Niezwykłe innowacje wprowadzone przez Bezzerę i innego pioniera tamtych czasów, Desiderio Pavoniego, były odczuwalne niemal natychmiast. Na początku XX wieku ekspresy do kawy La Pavoni szybko rozprzestrzeniły się wśród restauracji, barów i centrów gastronomicznych we włoskich miastach, doceniając ich zróżnicowane funkcje przygotowywania wysokiej jakości espresso.

Pierwszy ekspres do kawy nosił nazwę Ideale i składał się z dużego pionowego cylindra wykonanego w całości z mosiądzu, zawierającego bojler utrzymywany pod ciśnieniem przez piec gazowy. Mosiądz został wybrany ze względu na jego odporność na wysokie temperatury i zużycie na jakie narażone były ekspresy w miejscach publicznych. Po przekręceniu kurka wrząca woda i para w bojlerze przechodziły przez kawę pod ciśnieniem około 1,5 atmosfery, a kawa była gotowa w nieco ponad minutę.

Na przestrzeni dekad inżynierowie wielokrotnie kwestionowali kształt i ogólną konstrukcję ekspresów do kawy. W okresie powojennym Włochy po raz kolejny zrewolucjonizowały koncepcję przygotowywania kawy, wprowadzając ekspres dźwigniowy, używany do parzenia esencjonalnego naparu, który jest tak uwielbiany w kraju i za granicą.


Sztuka parzenia kawy między tradycją a przyszłością: Ekspresy do kawy Ariete

Oczywiście od czasu wynalezienia pierwszego ekspresu do kawy poczyniono ogromne postępy a to wyjątkowe urządzenie przeszło stopniowe zmiany i ewolucje, aby stać się maszyną obecną we wszystkich barach i wielu naszych domach.

Dzięki wielu funkcjom i coraz bardziej stylowemu designowi, istnieją obecnie wysoce zautomatyzowane ekspresy do kawy zdolne do mielenia ziaren, prasowania ich i spieniania mleka za pomocą zaledwie kilku przycisków, a wszystko to w zaledwie kilka sekund. Ariete oferuje wysoce konfigurowalne warianty, pozwalające wybrać ciśnienie i temperaturę w zależności od pożądanego rodzaju kawy.

Automatyczny ekspres do kawy

Zamiłowanie Ariete do tradycji picia kawy jest zawarte w portalu Cafeteria, bogatym w anegdoty i przepisy dedykowane tym, którzy cenią sobie espresso z prawdziwego zdarzenia. Nadal zachowana jest ta sama pasja, którą firma wkłada w tworzenie swoich ekspresów do kawy od 1981 roku; wtedy właśnie Ariete wprowadziła na rynek swój pierwszy ekspres do kawy, Centro Caffè mod.305, wierny standardom marki.

Gama produktów Ariete zaspokaja różnorodne wymagania koneserów kawy, oferując wiele innowacyjnych i wszechstronnych modeli które sprawiają, że każda przerwa jest ucztą dla podniebienia. Niektóre z nich są wyposażone w zintegrowany młynek do kawy umożliwiający mielenie ziaren kawy w domu, uwalniając aromat świeżo zmielonych ziaren kawy gotowych do przekształcenia w gorące espresso. Dla tych którzy mają mało czasu w ciągu dnia, Ariete oferuje praktyczne i szybkie w użyciu ekspresy do kawy na kapsułki, zaprojektowane z myślą o ekspresowym, ale pełnym smaku doznaniu kawy.
>>> Sprawdź ofertę naszych wspaniałych ekspresów do kawy <<<