Wszystko o kamieniu do pizzy!

Pizza to jedno z symbolicznych dań tradycyjnej kuchni włoskiej, cenionych na całym świecie za swój smak i uniwersalność. Prosta kompozycja wywodząca się z przeszłości, której przygotowanie to prawdziwa sztuka i z której można być dumnym. Sztuka, która trwa we współczesnych czasach, choć wzbogacona technikami, materiałami i innowacyjnymi rozwiązaniami, które coraz częściej pojawiają się w świecie gastronomii. Wśród nich znajduje się również zastosowanie tzw. kamienia ogniotrwałego, wykorzystywanego obecnie w wielu piecach najnowszej generacji - w tym w szerokiej gamie urządzeń Ariete. Także podczas domowego wypieku, żaroodporny kamień do pizzy znacznie poprawia efekt końcowy. Poznajmy więc jego cechy oraz zalety i dowiedzmy się jak z niego korzystać, a także jak prawidłowo go czyścić, aby nie utracił wszystkich swoich unikalnych właściwości.

Wszystko o kamieniu do pizzy!

Żaroodporny kamień: co to jest?

Kamień ogniotrwały, zwykle używany w piecu do pizzy, jest naturalnym kamieniem przeznaczonym do poprawy jakości pieczenia przygotowywanych na zakwasie produktów. Używany głównie do podniesienia temperatury domowych piekarników względem ich profesjonalnych odpowiedników. Najczęściej wykonany z takich materiałów jak szamot, granit, ceramika lub inny kamień, który sprzyja odpowiedniej cyrkulacji ciepła. Szczególnie przydatny, aby osiągnąć najlepsze efekty przygotowywania pizzy, ale także chleba na zakwasie i deserów, ponieważ dokładnie odtwarza warunki pieca opalanego drewnem.

Jego wyjątkowa zdolność do pochłaniania wilgoci, a jednocześnie magazynowania ciepła, a następnie równomiernego rozprowadzania go przy zachowaniu bardzo wysokiej temperatury, są niezbędnymi i decydującymi elementami dla optymalnego pieczenia. Mało tego, kamień ogniotrwały jest w stanie szybko się nagrzać i długo utrzymywać temperaturę powoli ją oddając. Oszczędność czasu i energii oraz wspaniałe rezultaty to powody dla których marka Ariete stworzyła innowacyjny i elektryczny piec do pizzy. Wyposażony w ogniotrwały kamień pokryty nieprzywierającą powłoką, kopułową komorę pieczenia, 5 stopni ustawień temperatury i osiągający maksymalnie 400 stopni, sprawiających że mod. Pizza Italia jest idealnym sprzymierzeńcem do przygotowania domowej pizzy na wysokim poziomie.

Żaroodporny kamień do pizzy: jak go używać?

Teraz, gdy rozumiemy, czym jest żaroodporny kamień, możemy przyjrzeć się jemu faktycznemu zastosowaniu. W tradycyjnych piekarnikach domowych powinien on być używany na środkowym grillu (w przeciwnym razie ryzykujemy jego uszkodzenie). Kamień potrzebuje od 30 do 60 minut, aby osiągnąć idealną temperaturę do upieczenia pizzy: dopiero wtedy możemy przystąpić do gotowania, które zapewni satysfakcjonujący rezultat, i którego nie można osiągnąć innymi łatwo dostępnymi metodami. Upieczenie pizzy zajmie od 5 do 10 minut, a po jej przygotowaniu będziemy musieli wyłączyć piekarnik i poczekać, aż kamień całkowicie ostygnie, po czym będziemy mogli przystąpić do jego czyszczenia.

Dla jeszcze lepszych efektów można wykorzystać nowoczesny piekarnik, dzięki któremu jest to nie tylko szybsze, ale również zdecydowanie prostsze. Piec do pizzy Ariete poprawia również wydajność oraz rezultaty, dzięki wysokiej jakości ogniotrwałej płycie kamiennej o średnicy 30 cm, która umożliwia optymalne gotowanie i/lub podgrzewanie pizzy czy focaccii. Szybkie gotowanie w wysokiej temperaturze pozwala na odtworzenie tej samej metody, co w piecach opalanych drewnem, a w ciągu zaledwie 4 minut uzyskasz idealne upieczoną domową pizzę, z idealną chrupkością i zarumienieniem. Dla jeszcze większej wygody w zestawie z urządzeniem znajdziesz dwie praktyczne drewniane łopatki do nakładania i zdejmowania pizzy.

Jak czyścić kamień ogniotrwały?

Materiały, z których wykonany jest kamień ogniotrwały nie wymagają specjalnej obróbki podczas fazy czyszczenia, którą należy przeprowadzać zawsze po całkowitym ostygnięciu kamienia. Warto jednak pamiętać o niewielkich środkach ostrożności, aby uniknąć uszkodzeń, biorąc pod uwagę, że są to raczej delikatne materiały. Będąc szczególnie porowatym, nie zaleca się używania dużej ilości wody, a także używania oleju lub detergentów, które mogłyby powodować szkodliwe efekty podczas gotowania.

Ogólnie instrukcje dotyczące czyszczenia i konserwacji kamienia do pizzy są proste i jasne. Gdy powierzchnia ostygnie, musimy przystąpić do usunięcia wszelkich resztek jedzenia za pomocą pędzla i szpatułki, a następnie szybko przetrzeć mokrą, ale dobrze wyciśniętą gąbką ścierną. Jeśli ślady jedzenia utrzymują się, można je usunąć za pomocą soli, a na koniec szmatką zwilżoną wodą i białym octem.