Znajdź swój sposób na prasowanie!

Dla niektórych prasowanie stanowi nie lada wyzwanie i jest jedną z najbardziej wymagających czynności domowych. Prasowanie może kojarzyć się z czasochłonnym procesem, którego efekty nie zawsze są zadowalające. Wystarczy jednak zastosować się do kilku naszych wskazówek, a prasowanie stanie się naprawdę błyskawiczne. Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się jak prasować, by oszczędzić czas i energię, a tkaniny były nieskazitelnie gładkie.

Znajdź swój sposób na prasowanie!

Jak prasować szybko i efektywnie?

Na początek zostawimy garść podstawowych porad co zrobić, by prasowanie było łatwiejsze, a efekty spektakularne. Przede wszystkim należy zastanowić się jaki rodzaj żelazka sprosta Twoim oczekiwaniom. Przeanalizuj co i jak często prasujesz, ile masz miejsca do przechowywania i ile chcesz wydać. Jeśli prasujesz tylko okazjonalnie i na co dzień nie spędzasz czasu przy desce do prasowania to najlepszym wyborem będzie klasyczne żelazko, które szybko się nagrzewa i nie zajmuje dużo miejsca w szafce. Jeśli natomiast nosisz ubrania, które muszą być wyprasowane przed każdym włożeniem, masz w zwyczaju prasować pościel, prześcieradła czy zasłony to idealnie sprawdzi się stacja pary – prasowanie jest szybsze, a efekty widać już po pierwszym uderzeniu pary.

Niezależnie od tego jaki rodzaj żelazka wybierzesz, warto zawsze odpowiednio przygotować materiał do prasowania. Zacznij od prania – by prasowanie nie zajmowało Ci wiele czasu, najlepiej wybierać krótkie programy z niską temperaturą, między 30 a 40 stopni. Nigdy nie zapełniaj maksymalnie bębna pralki i nie ustawiaj wirowania na maksymalny poziom obrotów, by nie doprowadzić do bardzo opornych zagnieceń na tkaninach. Zaraz po zakończeniu programu, wyciągnij pranie z pralki i rozwieś w taki sposób, by nie powstawały kolejne zagniecenia.

Istotną wskazówką dotyczącą prasowania jest wysokość deski do prasowania. Ustaw ją na poziomie dopasowanym do Twojego wzrostu, by swobodnie trzymać żelazko i nim poruszać. Aby zminimalizować wysiłek najlepiej zacząć prasowania, gdy tkaniny są jeszcze lekko wilgotne. Pamiętaj jednak, by unikać okrężnych ruchów i przytrzymywania stopy żelazka na guzikach i szwach. Nigdy nie prasuj plam – możesz mieć problem z ich usunięciem. W przypadku bardzo delikatnych materiałów kluczowym jest, by prasować je na wewnętrznej stronie.

Jak prasować koszulę?

Koszula to bez wątpienia najtrudniejsza do wyprasowania część garderoby. Jest to oczywiście kwestia wprawy – przy odrobinie praktyki i z dobrym żelazkiem prasowanie koszuli nie będzie spędzało Ci snu z powiek. Rozpocznij od kołnierzyka i przesuwaj żelazko od wewnętrznej, a następnie po zewnętrznej jego stronie. Przejdź do górnej części koszuli, układając ją na wąskiej części deski do prasowania. Postaraj się nie rozprasowywać ewentualnych marszczeń czy kantów z tyłu odzieży. Czas na rękawy! Rozepnij guziki i rozpocznij prasowanie rękawów od wewnętrznej do zewnętrznej strony. Jeśli oczekujesz idealnego efektu, możesz skorzystać z rękawnika lub po prostu wsunąć w rękawy zrolowany ręcznik. Tył i przód koszuli prasuj zawsze z góry na dół.

Jak prasować prześcieradła i zasłony?

Są dwa sposoby na dokładne wyprasowanie większych tkanin. Pierwsza szkoła mówi o tym, by złożyć je gdy są jeszcze wilgotne i prasować je aż do wyschnięcia. Jeśli Twoje tkaniny są już suche, należy sprawdzić czy złożone zostały w dokładny sposób i wykorzystać stację pary. Uderzenie gorącej pary skutecznie przenika przez kilka warstw materiału, więc w szybki sposób sprawisz, że tkaniny będą gładkie i znikną z nich jakiekolwiek zagniecenia. Jeśli prasujesz bardzo delikatny materiał, na przykład cienkie firanki dobrze jest umieścić wilgotną szmatkę między tkaniną a stopą żelazka, by uniknąć przypalenia.

Prasuj z Ariete

Nadszedł czas na wybór żelazka idealnego. Pamiętaj, że to urządzenie pozwoli zaoszczędzić czas i energię, które możesz wykorzystać na inne czynności. W bogatej ofercie urządzeń do prasowania Ariete odnajdziesz nie tylko najprostsze modele żelazek, ale również innowacyjne stacje pary z wyposażone w aluminiowe bojlery. Wszystkie żelazka Ariete zostały zaprojektowane tak, by uzyskać spektakularny efekt i zminimalizować czas poświęcony na prasowanie.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest żelazko pionowe z generatorem pary, które rewolucjonizuje prasowanie odzieży, zasłon czy prześcieradeł. Dzięki pionowej konstrukcji z teleskopowym wieszakiem, nie będzie potrzebna deska do prasowania. Gorąca para nie tylko wygładza tkaniny, ale również skutecznie je dezynfekuje i odświeża. Już po pierwszych uderzeniach pary zauważysz, że materiał stał się miękki, a zagniecenia zniknęły.

Innowacyjnym produktem w ofercie żelazek, które zasługuje na szczególną uwagę jest parownica Duetto Garment. Unikatowe rozwiązanie, opatentowane przez markę Ariete zachwyci nawet najbardziej wymagających użytkowników. Duetto łączy w sobie niewielkie, zgrabne żelazko z mocną i wydajną parownicą. Obracana głowica pozwala na proste zmiany trybów pracy. Połączenie ceramicznej, nieprzywierającej stopy i funkcji IdealTemp, która dostosowuje uniwersalną temperaturę sprawia, że Duetto staje się klasycznym żelazkiem i doskonale poradzi sobie z nawet najbardziej uciążliwymi zagnieceniami. Po odwróceniu głowicy o 180 stopni, żelazko przekształca się w poręczną parownicę, która dzięki wyrzutowi gorącej pary nie tylko usunie zagniecenia, ale również odświeży odzież bez konieczności zdejmowania jej z wieszaka.