Jak wykorzystać czerstwe pieczywo?

Chleb to obowiązkowa pozycja na naszych stołach, stosowany jest w kuchni włoskiej i polskiej jako dodatek do najsmaczniejszych dań. Pachnący chleb, o wyjątkowym smaku może być cennym składnikiem wielu dań. Często zdarza się, że nie mając pomysłu na wykorzystanie pieczywa, po prostu je wyrzucamy. Jeśli kupujesz dużo chleba lub samodzielnie wypiekasz go w urządzeniach Ariete, pamiętaj, że nawet czerstwe, twarde kawałki można wykorzystać ponownie! Suchy chleb jest niezwykle pomocny w gotowaniu. Dowiedzmy się w jaki sposób użyć czerstwego pieczywa i jakich sposobów użyć, by nie zmarnować nawet okruszka.

Jak wykorzystać czerstwe pieczywo?

Drugie życie chleba z Ariete Gratì

Zanim podpowiemy Ci jak wykorzystać czerstwy chleb do codziennego gotowania, zacznijmy od podstaw. Najbardziej klasyczną metodą „recycklingu” suchego pieczywa jest uzyskanie z niego bułki tartej. Z tarką elektryczną Ariete Grati starcie nawet większej ilości chleba nie będzie dużym problemem. Urządzenie jest proste w użyciu, a elektryczne zasilanie jest gwarancją, że Grati jest zawsze gotowe do użycia. Uwielbiana przez Włochów za swoją funkcjonalność, design i innowacyjny charakter, tarka elektryczna Grati jest odpowiednia nie tylko do tarcia pieczywa, ale także sera, orzechów czy czekolady.

Aby uzyskać idealną bułkę tartą pamiętaj, że chleb musi być zupełnie wysusony. Ten efekt uzyskasz po trzech, czterech dniach przechowywania go w papierowej torbie. Dla pewności przed rozpoczęciem tarcia, możesz wysuszyć go w rozgrzanym piekarniku elektrycznym Ariete przez 5 minut. Jeśli chleb został odpowiednio przygotowany, Grati może rozpocząć pracę. Za dotknięciem jednego przycisku możesz zetrzeć wszystko – od czerstwych kawałków chleba po najtwardsze kuchenne składniki.

Bułkę tartą możesz dowolnie doprawiać, by uzyskać wyjątkowy smak. Przygotuj starty chleb, dodaj posiekane liście szałwii, po 2 gałązki tymianku i rozmarynu. Tak otrzymaną mieszankę przechowuj w hermetycznym pojemniku lub papierowej torbie. Bułka tarta ma wiele zastosowań. Zapewne pierwszym Twoim skojarzeniem jest klasyczna, chrupiąca panierka do kotletów. Bułka tarta idealnie nadaje się również do wchłaniania wilgoci uwalnianej podczas formowania ciasta czy mięsa, a także zapobiega przywieraniu ciasta do foremki.

Jak wykorzystać czerstwe pieczywo? porady Ariete

Włoska kuchnia to najprostsze rozwiązania, które smakują idealnie. Nie inaczej jest z chlebem. W słonecznej Italii suchy chleb jest używany do wielu prostych, a jednak wyjątkowo smacznych dań. Przedstawiamy kilka wskazówek jak wykorzystać czerstwy chleb w codziennym gotowaniu.

Kilkudniowy chleb może być ciekawym pomysłem na szybki obiad lub przekąskę. Przygotuj dwie kromki chleba z szynką i mozzarellą lub serem i pomidorami, tworząc małą kanapkę. Zanurz kanapeczkę w lekko posolonym jajku i smaż we frytownicy beztuszczowej Ariete przez kilka minut.

Suchy chleb można również wykorzystać do przygotowania klopsików lub tradycyjnych kotletów mielonych. Połącz mięso z jajkiem, mielonym pieprzem, pietruszką i parmezanem, dodaj odrobinę mleka, kawałki czerstwego pieczywa i wyrabiaj przez minimum 10 minut. Tak przygotowane kotlety będą lżejsze i bardziej puszyste.

Kolejnym genialnym w swojej prostocie pomysłem na wykorzystanie czerstwego pieczywa jest stworzenie z niego chrupiących grzanek, które są wybornym dodatkiem do zup. Możesz usmażyć je w gorącym oleju lub skorzystać z beztłuszczowej frytownicy Ariete.

Na koniec przedstawiamy kilka popularnych we Włoszech dań:

  • Panzanella to toskańska sałatka na bazie czerstwego chleba, dojrzałych pomidorów z dodatkiem cebuli i oliwy.
  • Panacotto pugliese to ciekawe połączenie chleba, kapusty i ziemniaków
  • Bruschetty chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Tą pyszną przystawkę przygotowywaną przez kilka minut w piekarniku możemy doprawiać dowolnymi dodatkami.