Jak dbać o żelazko parowe?

Codzienne użytkowanie żelazka wraz z upływem czasu może powodować nagromadzenie się kamienia. Żelazko, tak jak inne urządzenia gospodarstwa domowego, wymaga specjalnej pielęgnacji, by mogło służyć Ci na dłużej. Jeśli podczas prasowania para z trudem wydobywa się z otworów lub, co gorsza, rozpryskująca się z nich woda pozostawia białe ślady na tkaninach, to Twoje żelazko niewątpliwie jest zakamienione.

Kamień to po prostu osady utrzymujące się w wodzie, których ilość odpowiada za stopień jej twardości. Jest to jeden z największych wrogów kuchennych sprzętów gospodarstwa domowego. Zakamienione żelazko brudzi prasowane tkaniny, a bez odpowiedniej konserwacji szybko się popsuje. Biały osad powstający na płycie żelazka jest lepki, co przyczynia się również do przypalania materiałów. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć w jaki sposób dbać o żelazko czy stację pary.

Jak czyścić żelazko

Jak często czyścić żelazko?

Niewłaściwa pielęgnacja żelazka parowego prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń, spadku wydajności pracy urządzenia, jest także szkodliwa dla prasowanych tkanin. Aby uniknąć wymienionych problemów należy raz w miesiącu dobrze wyczyścić żelazko stosując kilka prostych kroków. Jeśli woda, której używasz jest bardzo twarda, czyszczenie powinno odbywać się częściej. Najważniejsze jest, by po każdym użyciu opróżniać zbiornik na wodę i utrzymywać stopę żelazka w czystości.

Wyczyść lepką stopę żelazka

Jeśli zauważyliście, że na stopie żelazka pojawiły się przypalone plamy, dobrze sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby, by je usunąć. W tym przypadku idealna jest gęsta mieszanka wody, octu i czterech łyżeczek soli. Za pomocą bawełnianej ściereczki pocieraj plamę, a jeśli kamień nie chce zejść, przytrzymaj szmatkę przez kilka sekund w newralgicznych miejscach. W ten sposób usuniesz nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia.

Jeśli nie masz octu, przekrój cytrynę na pół i pocieraj jej wewnętrzną stroną zabrudzoną płytę. Kiedy zanieczyszczenia znikną, przetrzyj stopę wilgotną szmatką, a następnie osusz. Gotowe!

Wyczyść stopę żelazka z przypalonej tkaniny

Aby prawidłowo usunąć przypalony materiał ze stopy żelazka zaopatrz się w wilgotną ścierkę i pęsetę, której zazwyczaj używasz do pielęgnacji brwi. Szmatką zmocz stopę żelazka i delikatnie usuwaj resztki materiału. Za pomocą pęsety uda się oczyścić nawet najmniejsze zabrudzenia! Uważaj jednak, żeby podczas czyszczenia nie porysować delikatnej stopy żelazka.




>>> Jeśli potrzebujesz nowego urządzenia, sprawdź koniecznie naszą ofertę <<